Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
W ubiegłym tygodniu grupa Uczniów naszej Szkoły w ramach koła teatralnego (funkcjonującego już oficjalnie pod nazwą Teatr Teoretyczny im. Niespełnionego Aktora) wzięła udział w warsztatach teatralno-historycznych w Muzeum Powstań Śląskich, a także Muzeum Śląskim. Pierwsze z nich poprowadziła Pani Doktor Małgorzata Tkacz-Janik - działaczka społeczna na rzecz praw kobiet, badaczka kultury i dziedzictwa Śląska, która opowiedziała uczestnikom o roli kobiet w powstaniach śląskich. Drugie z nich poprowadził historyk i kurator wystaw muzealnych Jan Sasor, przybliżył on Uczniom realia życia na Śląsku na początku XX wieku. 
 
Warsztaty te odbyły się w ramach projektu "Bardzo Młoda Kultura" prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury (na Śląsku natomiast Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego - wcześniej Regionalny Instytut Kultury w Katowicach). Uczniowie Plastyka, członkowie Teatru Teoretycznego przygotowują w związku ze wspomnianym programem spektakl pt. "Niesamowite Przygody Śląskich Dziołch", który opowiadać będzie o burzliwych dziejach naszego województwa przez pryzmat historii kilku bohaterskich kobiet. Projekt ten koordynują: Agnieszka Batóg (Teatr Lufcik na Korbkę), Anna Hampel (Gliwicki Teatr Tańca) i Michał Łukowicz - nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. 

Zobacz galerię