Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Czy wiedzieliście, że październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych? Jest to zatem odpowiedni czas na zorganizowanie wyjścia do ogromnej i bogatej w zbiory instytucji - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej, znanej jako CINiBA. Dodatkową motywacją do odwiedzenia tego miejsca może być jubileusz Biblioteki, która świętuje dziesięciolecie swojej działalności.

Zatem, 12. października 2022 r. maturzyści wraz z opiekunami wzięli udział w  zajęciach bibliotecznych pod hasłem „CINiBA bez tajemnic”. Oprowadzająca Pani Bibliotekarz w ciekawy sposób opowiadała o swojej pracy, zasadach funkcjonowania biblioteki, zasadach wypożyczeń. Bardzo obrazowo zaznajomiła zebranych z wielkością księgozbioru CINiBy, który ułożony w prostej linii zajmowałby 56 tysięcy kilometrów. Uczestnicy zobaczyli wrzutnię z podziałką na książki, komory dezynfekcyjne oraz system przeciwpożarowy, który okazał się dla młodzieży najbardziej intrygujący.  Częścią wizyty w CINiBie były warsztaty „Biblioteczne naj…”, podczas których uczestnicy zobaczyli najcenniejsze woluminy. Mogli z bliska przyjrzeć się najstarszej książce (z roku 1489), jaką posiada biblioteka, drukom orientalnym oraz bibliofilskim m. in. książce z kartkami ze sztucznego jedwabiu. Udział w zajęciach był również okazją do poznania bądź przypomnienia sobie terminów takich jak: pergamin, incipit, faksymile, egzemplarz obowiązkowy, starodruk, oraz zrozumienie sensu powiedzenia: „Czytam książki od deski do deski”. Spotkanie z dawną książką pokazało, że może być ona także dziełem sztuki, dziełem atrakcyjnym wizualnie, w powstanie którego zaangażowanych było wielu światłych rzemieślników. Wspomnieć tu należy choćby Jana Gutenberga, od którego zaczął się nowy rozdział w dziejach kultury, a który z zawodu był złotnikiem.

Kilka fotografii pod linkiem:

galeria (plastyk.katowice.pl)